Gule skilt varsler om veiarbeid, men ofte står skiltene igjen etter at arbeidsdagen er over. Foto: Colourbox
Publisert: 30.04.2025 

Skiltene må vekk når veiarbeidet er avsluttet

Sommeren står for tur og med den følger mye veiarbeid. NAF frykter bilister mister respekten for skilting som blir stående etter at arbeidet er avsluttet.

– Det er et problem at entreprenørene lar skilt stå igjen etter at de har reist hjem for dagen.  Vi frykter at bilister mister respekten for skiltene når de kjører gjennom veiarbeidsområder der ingen jobber, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.

Fartsgrenser settes ned

På strekninger der det gjøres vedlikehold eller veiarbeid er det ofte midlertidige fartsgrenser. Midlertidige fartsgrenser er satt for å ta hensyn til de som jobber langs veien eller fordi det er forhold ved veien som krever at farten settes ned.

– Det er viktig at man følger skiltene i områder ved veiarbeid. Det er en grunn til at de er satt opp, og for de som arbeider langs veien handler dette om sikkerhet, sier Svendsen.

– Dessverre ser vi alt for ofte at man lar skiltene stå og at man også unnlater å skilte opp igjen der arbeidet slutter, sier han.

Blir utålmodige

NAF mener dette undergraver respekten bilister og andre veifarende har for midlertidige fartsgrenser.

– Vi ser allerede at dette er et problem. Ligger man i lovlig hastighet gjennom områder med veiarbeid opplever man stadig oftere at de som kommer bak blir utålmodige, spesielt på tider av døgnet hvor arbeidet står stille. Det kan skape farlige situasjoner. Vår oppfordring til entreprenørene og Statens vegvesen er derfor at man blir flinkere til å skilte opp igjen når man er ferdig for dagen og der forholdene ved veien tillater det, sier Svendsen.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur