Aerodynamiske førerhus er utviklet for å redusere luftmotstand og forbedre drivstoffeffektivitet, og er en viktig del av moderne lastebilteknologi. Foto: Volvo Trucks
Publisert: 06.05.2025 

Statens Vegvesen vil åpne for mer energieffektive vogntog

Statens Vegvesen foreslår å tillate aerodynamiske førerhus også for lengre vogntog.

Bruk av aerodynamiske førerhus har vært tillatt for vogntog med lengde inntil 19,50 meter siden 2020.

Nå sender Statens Vegvesen ut en forskriftsendring som åpner for at også modulvogntog, og andre lange vogntog som tømmertransport, kan dra nytte av den nye utformingen av førerhuset.

– Aerodynamiske førerhus gjør vogntoget mer energieffektive og reduserer drivstofforbruket. Dette er positivt både økonomisk og miljømessig, sier saksbehandler Elin Norby.

Nordby understreker at bransjen har etterspurt en slik utvidelse, og at direktoratet ønsker å legge til rette for teknologiske forbedringer.

– I tillegg til lavere drivstofforbruk kan aerodynamiske førerhus også bedre trafikksikkerheten ved å redusere blindsoner, legger hun til.

Forslaget er ute på høring fra 6. mai 2025, med frist for innspill innen 8 uker.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur