Første etappe av den nye gang- og sykkelveien går fra bensinstasjonen i Brekkeveien nord i Ås sentrum til brua over jernbanen ved Haugerudveien. Den gamle grusveien langs Østfoldbanen er nå oppgradert til:
- 1,6 meter bredt fortau
- 2,5 meter bred sykkelvei
- 1 meter bred grussti for løping
Dette gir et bedre og tryggere tilbud for fotgjengere og de som sykler og løper.
– Vi vet at mange bruker denne strekningen, og vi er glade for at vi nå kan gi dem et godt tilbud, sier byggeleder Knut Hasle i Statens vegvesen.
Foreløpig mangler det lys langs gang- og sykkelveien. Inntil det er på plass, oppfordrer Hasle de som går og sykler om å bruke lys og refleks når de ferdes langs strekningen i høstmørket.
Neste etappe av gang- og sykkelveien, fra Hauger bru til Holstad, er planlagt bygd i perioden 2027–2028.
Offisiell åpning av første etappe
Gang- og sykkelveien mellom Ås sentrum og Hauger bru blir offisielt åpnet onsdag 22. oktober, klokken 11. Ordfører i Ås, Bengt Nøst-Klemmetsen, er til stede. Oppmøte ved starten av gang- og sykkelveien, ved Esso, Brekkeveien.