Byggingen av den 870 meter lange Ramfjordbrua har nådd en ny milepæl. Sent i forrige uke ble støpingen av brudekket fullført, og mandag kunne samferdselsministeren kjøre over bruen sammen med representanter fra Statens vegvesen.
– Ferdig støpt brudekke er en viktig milepæl for prosjektet og et veldig synlig bevis på hvor langt vi har kommet, sier Morten Richardsen, prosjektleder i Statens vegvesen.
Har brukt 4 600 meter peler
Ramfjordbrua er en del av utbyggingen av E8 mellom Sørbotn og Laukslett. Bruen har fem hovedspenn på 135 meter over sjøen og en seilingshøyde på 20 meter.
Fundamenteringen har vært blant de mest krevende delene av prosjektet. Før byggestart ble det gjennomført omfattende grunnundersøkelser og prøvepeling.
Til sammen er det benyttet rundt 4 600 meter peler i arbeidet med bruen, som er prosjektert av Statens vegvesen.
– Grunnforhold er alltid forbundet med usikkerhet når du bygger en så stor bru i sjø. Her traff undersøkelsene og planleggingen svært godt. Her har Statens vegvesen og entreprenøren gjort en svært god jobb, sier Richardsen.
Veibyggingen er i gang igjen
Arbeidet med veistrekningen langs Ramfjorden ble rammet av konkursen i Bertelsen & Garpestad. Selskapet hadde kommet omtrent halvveis i veibyggingen da arbeidet stoppet opp.
I juli inngikk Johs. J. Syltern avtale om å overta arbeidet som underentreprenør for Metrostav. Allerede i august var veibyggingen i gang igjen.
– Vi mistet flere måneder av den beste byggeperioden i sommer. Nå jobber vi langs hele strekningen, sier Richardsen.
Rundt 130 personer arbeider nå på prosjektet.
Kortere og tryggere innfartsvei
Den nye E8-strekningen vil redusere kjøreavstanden fra 13 til 10 kilometer.
På ni av de ti kilometerne skal veien få midtrekkverk. Fartsgrensen blir 80 kilometer i timen over Ramfjordbrua og 90 kilometer i timen lenger sør.
Veien bygges med to og tre felt, inkludert forbikjøringsmuligheter. Når den nye strekningen åpner, vil dagens E8 langs østsiden av Ramfjorden bli avlastet for gjennomgangstrafikk.
Den nye E8-strekningen er planlagt åpnet sommeren 2027.
SE BLADARKIV
