Bane NOR har startet forberedelsene til oppgradering av Ås og Vestby stasjoner i Akershus. Den 28. oktober ble det publisert en veiledende kunngjøring på Doffin, der interesserte leverandører inviteres til å komme med innspill til mulige løsninger.
Hensikten er å undersøke hvilke tekniske og praktiske løsninger som kan benyttes før en eventuell konkurranse om byggearbeidene gjennomføres.
Begge stasjonene ligger på Østfoldbanens vestre linje og betjener den omfattende pendlertrafikken mellom Oslo og kommunene sør for hovedstaden.
Ny overgangsbru på Vestby
På Vestby stasjon planlegger Bane NOR en ny overgangsbru med heiser. Prosjektet omfatter også tiltak på plattformene, bedre tilgjengelighet og nødvendige jernbanetekniske arbeider.
I dag er det trinnfri adkomst til stasjonens sideplattformer, men passasjerer som skal bytte mellom plattformene, må benytte trapper eller en lengre omvei.
Dette skaper utfordringer for blant annet rullestolbrukere, personer med redusert mobilitet og reisende med barnevogn.
En ny overgangsbru med heiser skal gjøre det enklere å bevege seg mellom plattformene og bidra til at stasjonen blir universelt utformet.
Skal også oppgradere Ås stasjon
På Ås stasjon omfatter planene tiltak for universell utforming, oppgradering av plattformer og adkomstforhold.
I tillegg skal det vurderes nødvendige jernbanetekniske arbeider.
Den nærmere utformingen av tiltakene er foreløpig ikke fastlagt. Gjennom markedsdialogen ønsker Bane NOR å få oversikt over mulige løsninger før prosjektet går videre.
Begge stasjonene skal dermed vurderes med utgangspunkt i behovet for bedre tilgjengelighet og mer funksjonelle anlegg for de reisende.
Ber leverandørene komme med innspill
Kunngjøringen er en forespørsel om informasjon, og ikke en ordinær anbudskonkurranse.
Det innebærer at Bane NOR foreløpig ikke ber entreprenørene levere pristilbud på byggearbeidene. Formålet er å innhente kunnskap om løsninger og gjennomføringsmuligheter.
Markedsdialogen skal gi etaten et bedre grunnlag for den videre planleggingen.
Det er ikke oppgitt noen samlet kontraktsverdi i kunngjøringen.
Prioriteres i statsbudsjettet
Oppgraderingen av Ås og Vestby stasjoner er også omtalt i regjeringens forslag til statsbudsjett for 2027.
Her er det satt av midler til knutepunktutvikling og universell utforming av Vestby, Ås og Jessheim stasjoner.
Regjeringen opplyser at midler som tidligere var planlagt brukt til universell utforming av Hauketo stasjon, er omdisponert til Vestby. Arbeidet på Hauketo ble avsluttet i mars 2026 som følge av vanskelige grunnforhold og vesentlig kostnadsøkning.
Bane NOR arbeider videre med prosjekteringen av Vestby stasjon, med sikte på gjennomføring i 2027.
Den endelige fremdriften og gjennomføringen av tiltakene ved begge stasjonene er foreløpig ikke avklart.
SE BLADARKIV
