– Åh fy, den kjente jeg godt i kroppen. Det var skikkelig basstrykk!
Den spontane reaksjonen til ordfører i Harstad, Else Marie Stenhaug, kom like etter klokken åtte i dag tidlig. Da hun fyrte av den aller siste salven i Hårbergtunnelen på ny E10 ved Sandtorg i Harstad kommune. Det hele under kyndig veiledning av Skanskas ansvarlig sprengningsbas, Jan Erik Nergaard.
Ett produktivt år
Gjennom et travelt år for prosjektet har fremdriften i det offentlig private samarbeidet, OPS Hålogalandsvegen, vært svært god. Ved nyttår er 60 prosent av prosjektet ferdigstilt.
– Vi legger bak oss et år med mange milepæler. Blant dem åpning av to små men like fullt viktige delstrekninger ved Tjeldsund bru og Kåringskrysset. I første halvdel av 2026 planlegges gjennomslag i de to siste tunnelene, og i løpet av sommeren åpner vi også en lengre del av ny E10 fra Sigerfjordtunnelen til Kanstadbotn, forteller prosjektsjef, Reidar Johansen, i Statens vegvesen.
Godt fjell
Hårbergtunnelen med sine 1790 meter har vært drevet i godt fjell og 37 uker etter oppstart endte det i dag tidlig med hull i den østlige delen som kommer ut i Årbogen og fortsetter videre mot Harstad.
– Det er veldig gledelig at vi den siste uken før juleferien får gjennomslag på enda en tunnel. Våre dyktige fagarbeidere har holdt et godt tempo, og det har gått unna med et snitt på 48 meter i uken, forteller prosjektdirektør Are Eliassen i Skanska Norge AS, som støttes av daglig leder i Hålogalandsvegen AS, Fridhild Hjortdahl.
– God progresjon i prosjektet gleder både oss og våre långivere. Nå er det bare å klare å holde tempo oppe i fortsettelsen, sier hun.
SE BLADARKIV
