Illustrasjon: Statens vegvesen
Publisert: 16.02.2026 

Innstiller Risa AS til å bygga gang- og sykkelveg langs E39

Statens vegvesen har innstilt Risa AS som totalentreprenør til prosjektet E39 Gismarvik–Aksdal.

–  Saman med Risa skal me bygga 4,2 km gang- og sykkelveg mellom Hetland og Apeland i Tysvær kommune. Dette vil gi eit mykje betre tilbod for syklande og gåande mellom Gismarvik og Aksdal, seier prosjektleiar Johannes Handeland i Statens vegvesen.

– Samtidig med bygginga av gang- og sykkelvegen skal det gjerast trafikksikkerheitstiltak på E39. Vegen vert breddeutvida for å gi betre plass til forsterka midt- og kantoppmerking.

To kurver skal rettast ut, og sideterrenget skal ryddast og sikrast.

– Slik er framdriftsplanen

Om alt går etter planen blir det signering av kontrakt i løpet av februar.

Etter det følger ein periode der Risa AS skal detaljprosjektera, før det vert byggestart i sommar.

Bygginga vil pågå i cirka 2 år og skal vera ferdig våren 2028.

Slik blir trafikken råka i anleggsperioden

Dei køyrande vert påverka i varierande grad gjennom anleggstida.

Vegen vil bli stengt i kortare periodar i forbindelse med sprengingsarbeid. Det vil også bli nytta trafikklys på deler av strekninga.

Manuell dirigering og nedsett fartsgrense er også aktuelle tiltak i byggeperioden.

Dei som har moglegheit, kan gjerne nytta alternative vegar, som for eksempel T-forbindelsen (der ein sør for Gismarvik tar vestover gjennom undersjøisk tunnel mot Karmøy og køyrer opp mot Haugesund den vegen, for så å ta E134 austover mot Aksdal).

Prosjektet er finansiert gjennom Haugalandspakka og med statlege midlar. Styringsramma for prosjektet er omlag 200 millionar.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur