Rehabiliteringen av Mysen bru, som startet i august i fjor, skulle etter planen vært ferdig ved årsskiftet, men blir ikke ferdig før til våren.
– Rehabiliteringen er omfattende og arbeidsprosessene tar derfor lenger tid enn ventet. Vi gjør det vi kan i løpet av vinteren, men så må arbeidet settes på pause en stund. Noe av det vi skal gjøre – som å legge membran og asfalt – må nemlig vente til det blir varmere i været, sier byggeleder Johnny Rindal i Statens vegvesen.
Stort sett åpen for toveistrafikk
I resten av perioden bruen blir rehabilitert, vil den stort sett være åpen for trafikk i begge retninger. Det blir kun korte perioder med enveiskjøring. Da vil trafikken bli styrt med trafikklys eller manuell dirigering. Slike perioder legges til kvelds- eller nattestid når trafikken er mindre.
Fortauet på Mysen bru er stengt mens bruen er under rehabilitering. Siden i høst har derfor barna ved Mysen skole fått busstransport.
– Vi opprettholder skoleskyssen til bruarbeidene er ferdig, sier Rindal.
Omfattende arbeid
Mysen bru gjennomgår en omfattende rehabilitering for å innfri dagens krav til trafikksikkerhet og for å forlenge bruens levetid.
Bruen får nye kantdragere og kjøresterkt rekkverk. Det gamle fortauet blir fjernet og bygd opp på nytt.
– I tillegg legger vi nye brufuger i hver ende av bruen, utbedrer betongen og landkarene, og rehabiliterer overvannsystemet, forteller Johnny Rindal.
– Til våren legger vi til slutt ny membran og ny asfalt, og Mysen bru kan da igjen tas i bruk av både bilister, fotgjengere og syklister, sier han.
SE BLADARKIV
