Odd Arne Olaussen. Foto: David Dundas Brandt for Samferdsel & Infrastruktur
Gunn Iren Kleppe
Publisert: 25.02.2026 

Viktig å treffe riktig

Oppstart av kontrakter handler om å treffe riktig fra første dag – med riktig bemanning på riktig sted og presise beslutninger når det gjelder.

Odd Arne Olaussen overtok som daglig leder i Presis Vegdrift AS i oktober. Han har 11 års erfaring i selskapet, startet som avdelingsleder og har vært områdeleder de siste seks årene. Olaussen er utdannet siviløkonom og har ti års erfaring innen økonomi og regnskap fra tidligere.

– Jeg startet i 2014, da jeg ble ansatt for å bygge opp en ny kontrakt i Finnmark. Etter å ha ledet den en periode gikk jeg over i en rolle hvor hovedoppgavene var kalkulasjon og forbedringsarbeid. Da man i 2019 gjennomførte en omorganisering fikk jeg rollen som områdeleder, forteller han.

Odd Arne Olaussen. Foto: David Dundas Brandt for Samferdsel & Infrastruktur

– Akkurat nå står jeg i en dobbeltrolle, siden jeg fortsatt har ansvar for min tidligere stilling mens vi jobber med å få på plass en ny områdeleder, forklarer Olaussen.

Han legger til at det er veldig fint å ha forgjengeren, Eivind Iden, med videre som konserndirektør i Presis Infra, og at hans erfaring betyr mye i overgangsfasen.

– Selskapet har store ambisjoner. Dere har også opplevd sterk vekst siden oppstarten. Tenker du å fortsette med kontrollert og lønnsom vekst?

– Det vi gjør fungerer godt, så det viktigste for oss er å fortsette i samme spor, bekrefter Olaussen.

– Det er klart at noe endrer seg når vi vokser. I enkelte områder må vi styrke bemanningen, men ellers vil vi i stor grad fortsette som før, sier han.

– Hva er dere gode på?

– Vi har en kultur som kanskje er litt annerledes enn hos mange andre. Vi er desentralisert og uten et stort hovedkontor, men vi har utrolig mange flinke folk ute i organisasjonen som alltid stiller opp, forteller Olaussen.

– Når vi først skal gjøre endringer, gjør vi dem raskt. Den handlekraften har vært en viktig årsak til at vi har klart å bygge oss opp så langt, slår han fast.

– Vi er gode på kvalitet i utførelsen. Dyktige folk, god planlegging og ordentlig gjennomføring gjør at resultatene kommer over tid, fortsetter Olaussen.

– Vi er en jordnær organisasjon som holder ting enkelt. Og vi er vant til å ta i et tak når det trengs.

Aktuelt

– Skjer det noe nytt og spennende hos dere?

– Etter mange forsøk har vi endelig lykkes med å vinne en driftskontrakt i Trøndelag. Kontrakten Trøndelag Sør startet vi opp i september, og det markerer et viktig steg for oss i regionen, forteller Olaussen.

– Der har vi bygget opp en organisasjon hvor vi tar mye i egenregi, og det gjør det ekstra spennende. Nå er det et sterk fokus på utslippsfri brøyting, gode systemer og digitalisering. Fra neste vinter vil så godt som hele brøyteflåten vår i denne kontrakten være utslippsfri, og vi jobber veldig målrettet for å få det på plass, sier han.

– Hva fokuserer du på fremover?

– Først og fremst må vi få på plass en erstatter for min tidligere stilling, og der håper jeg å finne noen som kan løfte rollen videre. Ellers er digitalisering og miljø to av de store fokusområdene i bransjen, og vi jobber målrettet med begge deler for å bli enda bedre enn vi er i dag, svarer Olaussen.

– Det handler mye om å håndtere det som dukker opp. Det har vi tradisjonelt vært gode på, spesielt med tanke på ekstreme værhendelser og skred, sier han.

– Samtidig må vi være konkurransedyktige i anbudsprosesser – det er det som gjør at vi vinner kontrakter. Og så betyr forutsigbarhet i oppdragsmengden mye. Når vi vet hva som kommer, og oppdragsgivere har klare prioriteringer, gjør det oss bedre i stand til å planlegge og levere godt over tid.

– Hva ellers er du opptatt av?

– Fokus ligger på å styrke kvaliteten ytterligere og sikre en mest mulig effektiv drift. Det handler om å hele tiden være i forkant. Når vi klarer dette blir byggherren fornøyd, vi får tillit og et godt effektivt samarbeid i kontrakten. At byggherren vår er fornøyd med arbeidet vi utfører er svært viktig for meg. Vi skal ha en kultur der eventuell kritikk lyttes til og blir sett på som en mulighet til forbedring, slår Olaussen fast.

– Samtidig er sikkerheten avgjørende, både for folk ute på veien og for ansatte. Det er det som styrer alle beslutningene våre.

– Er det noe du brenner spesielt for?

– Det jeg virkelig brenner for, er de som står ute og gjør den usynlige jobben. Når alt fungerer, får vi lite oppmerksomhet – men bak det ligger det en stor innsats fra dyktige folk som holder samfunnet i gang, ofte når andre sover. Det er deres arbeid og ansvarsfølelse som inspirerer meg mest.

En av de største utfordringene

– Vil du si litt om hvilke utfordringer dere kjenner på?

– En av de største utfordringene i bransjen generelt er konkurransen om de rette folkene. Vi trenger både de unge som er på vei inn i faget og de erfarne som kjenner driftsarbeidet godt. De er ettertraktet i hele bransjen, og det merker alle aktørene, svarer Olaussen.

– Samtidig opplever jeg at vi har mye å tilby. Hos oss får folk eierskap til jobben, kort vei til ledelsen og gode muligheter for utvikling. Vi har lite byråkrati og en tydelig HMS-kultur som gjør arbeidsdagen trygg og forutsigbar. Det skaper et miljø folk trives i, sier han.

– Og så er dette en bransje der man kan lykkes veldig godt uten formell utdanning. Har du de riktige egenskapene, engasjement og praktisk forståelse, ligger det mange muligheter – også i lederroller. Det er en av tingene som gjør bransjen så spennende.

– Hva er dine tanker om status på veiene når det gjelder drift og vedlikehold?

– Mye fungerer godt i det daglige, men robustheten i veinettet settes oftere på prøve av mer ekstremvær. Derfor må vi prioritere riktig og jobbe mer systematisk med drenering, struktur og forebygging, understreker Olaussen.

– Vi er gode på å håndtere hendelser når de skjer, men vi må bli enda bedre i forkant. Mer bruk av sensorer og tidlig varsling av vannstand og overvann kan gi oss muligheten til å gripe inn før skadene oppstår. Det er slik vi bygger et mer robust system, slår han fast.

– Har du noen kommentarer når det gjelder kontraktsformer?

– Det er mange ulike kontraktsformer i bruk, og derfor må vi sette oss grundig inn i hvordan hver enkelt kontrakt er bygget opp. Vi kjenner Vegvesenets modell godt, mens flere fylker nå utvikler egne maler. Når man endrer strukturene, kan enkelte tidligere avklarte problemstillinger dukke opp igjen, og da er god dialog viktig for å sikre en felles forståelse av hvordan ting fungerer ute i drift, understreker Olaussen.

Krevende vinterkontrakter

– Vil du si litt om vinterdrift?

– Vi har flere av landets mest krevende vinterkontrakter, med fjelloverganger som krever mye fresing, kolonnekjøring og raske vurderinger. Det håndterer vi godt fordi vi har svært dyktige folk, og fordi vi har en sterk kultur for eierskap i kontraktene. Vi drifter dem i praksis som små egne enheter, og det skaper engasjement og ansvarsfølelse, forklarer Olaussen.

Odd Arne Olaussen. Foto: David Dundas Brandt for Samferdsel & Infrastruktur

– Vi bruker også mye lokal arbeidskraft og dyktige lokale underentreprenører. Det gir kort responstid og god kjennskap til forholdene. I tillegg har vi et tett samarbeid med byggherrene, spesielt i vinterdriften, der det tas mange løpende vurderinger. Den dialogen er viktig, understreker han.

Olaussen forteller at de i flere av de nyere kontraktene tar i bruk mer datadrevne løsninger i vinterdriften. Det innebærer blant annet sensorer og systemer som kontinuerlig måler temperaturforskjeller og endringer i veibanen, slik at man får et bedre grunnlag for når og hvor tiltak bør settes inn. Systemene lærer underveis og blir gradvis mer treffsikre, noe som gir både bedre vinterdrift og mer effektiv ressursbruk.

– Man sparer ikke lønnskostnader med dette. Faktisk er det dyrere nå, fordi det fortsatt ligger mye forskning og utvikling bak. Det betyr litt dobbelt opp en periode, men kvaliteten forventes å bli vesentlig bedre, sier Olaussen, som også forventer at kostnadsnivået vil gå ned etter hvert.

Han påpeker at mer presise beslutningsgrunnlag også gir utslag i saltforbruket.

– Det blir rimeligere når du ser det i sammenheng med saltbruk. Det er positivt både for miljøet og for økonomien.

Suksessfaktorer

– Vil du si litt om hva du anser som suksessfaktorer?

– Når vi vinner kontrakter, har vi svært kort tid på å få alt opp og gå. Det handler om noen få måneder før vi skal være klare til å drifte kontrakter på kanskje 150 millioner kroner i året. Da er det avgjørende å få de riktige menneskene på plass så raskt som mulig, understreker Olaussen.

Han forklarer at det ikke handler om å ha like typer ledere eller ansatte på alle kontrakter.

– Det viktigste er at folkene utfyller hverandre. Du trenger ikke kopier av samme person; du trenger komplementære egenskaper som samlet sett gir styrke, sier han.

– Vi har heller ikke et standardoppsett. Vi tilpasser organiseringen etter de menneskene vi får inn. Det er kanskje det aller viktigste – å treffe med riktig kompetanse og sette folk i jobber der de lykkes. Får du det på plass, faller mye annet på plass også, slår Olaussen fast.

Oppstarten innebærer en rekke kritiske beslutninger.

– Man må være både rask og presis. Ting blir aldri helt som planlagt, så det dukker alltid opp valg som må tas underveis. Å treffe på de beslutningene er avgjørende – både for økonomien og for kvaliteten i kontrakten, sier han.

– Hva ser du for deg fremover?

– Digitalisering og miljø er nok de viktigste drivkreftene fremover. Vi må jobbe smartere, utnytte systemene bedre og planlegge mer presist, slik at vi får en mer systematisk kvalitetssikring, sier Olaussen.

Han legger til at mer automatikk og tydeligere systematikk vil gjøre hverdagen enklere.

– Da får du bedre drift, lavere risiko og en sunnere økonomi – ikke ved å gjøre mer, men ved å gjøre tingene riktig.

Olaussen forventer også store endringer i teknologien og utslippsnivåene i årene som kommer.

– Jeg tror at vi etter hvert vil få langt mer utslippsfri drift. Vi er på vei allerede, og utviklingen går fort. Det vil også komme mer teknologi på begge sider av bordet, og jeg tror løsningene blir mer integrerte enn i dag, spår han.

Samtidig tror han ikke at mer teknologi betyr færre mennesker.

– Det vil fortsatt være behov for folk i denne bransjen, så jeg er ikke bekymret for at jobber skal forsvinne.

Olaussen tror også at bransjen vil bevege seg i retning av større standardisering.

– Jeg ser for meg at man går tilbake til færre varianter og mer standardiserte kontraktsmaler. Og så tror jeg selvfølgelig at det blir mer av Presis Vegdrift, smiler han.

Fra økonomi til drift og vedlikehold

– På et tidspunkt skiftet du karriere fra økonomi til drift og vedlikehold av vei, hvordan var den overgangen?

– Jeg hadde bakgrunn fra økonomi og regnskap, så overgangen til drift og vedlikehold av vei var stor. Men jeg fikk veldig god støtte og opplæring av erfarne kollegaer, og det gjorde at jeg kom fort inn i arbeidet, svarer Olaussen.

– Det største jeg har vært med på, er oppbyggingen av Presis Vegdrift. Jeg har fått være med på å forme og utvikle selskapet siden 2014, og det har vært både lærerikt og veldig interessant.

– Hva trives du best med i arbeidet?

– Hverdagen er uforutsigbar, og det liker jeg. Det skjer noe nytt hele tiden, og utfordringene som dukker opp underveis er ofte det som gjør jobben mest spennende, svarer Olaussen.

– Jeg trives også veldig godt med menneskene jeg jobber sammen med. Vi har mange flinke og engasjerte medarbeidere som tar samfunnsansvaret på alvor, og kulturen preges av at folk stiller opp for hverandre. Det gjør arbeidet både meningsfylt og motiverende, og det er lett å kjenne på stolthet når Presis Vegdrift leverer godt.

Olaussen, som opprinnelig kommer fra Neverfjord utenfor Hammerfest, bor i dag i Horten sammen med samboeren og deres to barn på seks og tolv år pluss en hund på ti måneder.

– Jobben tar mye plass i livet mitt, og familien betyr selvsagt mest. Det blir litt trening innimellom, men ellers fylles dagene av arbeid og familieliv, forteller han.

– Er det noe du ønsker å si helt til slutt?

– Jeg er veldig takknemlig for den tilliten jeg har fått i Presis Vegdrift. Ansvarsområdet har vokst gradvis, og det å få mulighet til å ta større roller underveis er noe jeg verdsetter høyt, avslutter Olaussen.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur