− Automatisk trafikkontroll, og særlig der vi måler på en hel strekning, er et av de mest effektive trafikksikkerhetstiltakene vi har, sier seksjonsleder Hilde Halås Hasseløsæther i Statens vegvesen.
− Undersøkelser viser at vi kan halvere antall drepte og hardt skadde der vi har denne type fartsmåling.
Strekningen på fylkesvei 714 som fremover skal kontrolleres er cirka 3,5 kilometer, og går gjennom nesten hele Frøyatunnelen. Farten skal måles i begge retninger. Det er i forbindelse med renovering av tunnelen er dagens punktmåling erstattes med gjennomsnittsmåling.
Sjette veistrekningen i Trøndelag
Anlegget som nå er satt opp i Frøyatunnelen er det sjette som måler gjennomsnittshastigheten på veier i Trøndelag. Tidligere er det etablert tre på E6 i Stavsjøtunnelen, i Helltunnelen, mellom Åsen og Skatval, samt to på E39 gjennom Viggjatunnelen og Storsandtunnelen og gjennom Nausttunnelen og Mannsfjelltunnelen.
− Trafikksikkerhet står sentralt i alt arbeid som gjøres på fylkesvegnettet i Trøndelag, sier seksjonsleder Hilde Øfsti i Trøndelag fylkeskommune.
− Etablering av gjennomsnittsfartsmåling har vist seg å være et effektivt tiltak, og det er flott at det nå kommer på plass en strekningsmåling på fylkesvei 714.
Godt trafikksikkerhetstiltak
Strekningsmåling settes opp på strekninger som har mange ulykker med drepte og hardt skadde, og hvor det over tid har vært målt for høye hastigheter på strekningen. Dette er et av de mest effektfulle trafikksikkerhetstiltakene viser undersøkelser gjennomført av TØI (Transportøkonomisk institutt). Opp til 54 prosent færre ble hardt skadd eller drept i ulykker der det er gjennomsnittsmåling av fart.
Har du kjørt for fort blinker det gult
Alle kjøretøy blir fotografert når de passerer fotoboksene. Det benyttes en spesiell blits for å ta dette bildet.
− Enkelte bilister har reagert på at det kan sees et lite rødt blink når de passerer fotoboksene, sier Hasseløsæther, og forklarer:
− Det er fordi litt av blitzlyset kan sees med det blotte øyet. Har du kjørt for fort, får du også et gult lys-signal cirka 50 meter etter at du har passert den siste av boksene.
Strekningene skiltes
Skilt for streknings-ATK som blir satt opp i forkant av strekningen har 2 kamerasymbol, samt underskilt med ordet ”Strekningsmåling” og fartsgrensen på kontrollstrekningen.