Slik så det ut inne i påkjøringstunnelen etter bilbrannen tirsdag morgen, 15. juli. Foto: Ole Kristian Kjosbakken/Statens vegvesen
Publisert: 17.07.2025 

Store skader i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen etter lastebilbrann tirsdag

Både belysning, vifter, kabelbro, kabler og vegbane har fått store skader som det vil ta tid å reparere. Påkjøringstunnelen vil være stengt deler av døgnet mens reparasjonene pågår.

Tirsdag morgen, 15. juli, brant det i en lastebil inne i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen på E6 i Oslo. Påkjøringstunnelen går fra Mossevegen og videre i retning Hamar på E6.

Ingen personer ble skadet i brannen, men pågkjøringstunnelen ble påført store skader.

50 meter totalt nedbrent – reparasjonsarbeid kveld og natt

50 meter av tunnelen er totalt nedbrent. Skadestedet er 200 meter inn i tunnelen.

– Det kan ta flere uker å få alt reparert, sier prosjektleder for elektro, Tom Ferdinand Luther, i Statens vegvesen.

– Dessuten er dette spesialutstyr som vi må bestille, der leveringstiden er litt uviss nå i ferien.

Fram til mandag 21. juli, klokken 06 er påkjøringstunnelen helt stengt. Deretter blir den stengt om kvelden og natten når reparasjonsarbeidene skal foregå.

– På hverdager er tunnelen åpen for trafikk fra klokken 06 til 21, og døgnåpen i helger, men med redusert belysning og nedsatt hastighet, sier Luther.

I hovedløpene i Ekebergtunnelen går trafikken som normalt hele døgnet.

Trafikken når påkjøringstunnelen er stengt 

Når tunnelen er stengt, er det skiltet omkjøring. Anbefalt rute for de som kommer fra Mosseveien og skal nordover E6 mot Gardermoen og Hamar, er å kjøre skiltet omkjøring via Kong Håkon 5.s gate, Bispegata og Dyvekes vei til Lodalen. Modulvogntog kan kjøre Operatunnelen mot Drammen for å snu på Fillipstad.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur