Testingen av den nye mudringsroboten skal foregå ved Tingvallakaia ved Aker Brygge i Oslo. Kaia er anløpssted for Nesoddbåtene. Foto: Nikolas Gogstad, Spoon/Oslo Havn
Publisert: 18.09.2026 

Skal teste ny mudringsrobot ved historisk Oslo-kai

Oslo Havn har inngått kontrakt med det norske selskapet Granfoss om utvikling og testing av en helelektrisk, fjernstyrt undervannsrobot. Teknologien skal testes ved Tingvallakaia på Aker Brygge, der Oslo Havn skal rehabilitere den historiske kaia fra 1880-tallet.

Tingvallakaia er anløpssted for Nesoddbåtene og ligger i et område med stor aktivitet. Samtidig er sedimentene på sjøbunnen svært forurenset.

Som del av rehabiliteringen skal Oslo Havn fjerne forurensede sedimenter mellom Tingvallakaia og Rådhusbrygge 4 og erosjonssikre sjøbunnen. Granfoss skal først utvikle og teste roboten. Dersom nødvendige myndighetstillatelser kommer på plass, skal teknologien deretter benyttes i prosjektet.

Tradisjonell mudring vurderes som lite egnet

Forholdene ved Tingvallakaia gjør tradisjonelle mudringsmetoder utfordrende. Slike arbeider krever normalt omfattende rigging og beslaglegger større deler av havneområdet. Oslo Havn peker også på økt risiko for oppvirvling og spredning av forurensede partikler.

– Løsningen til Granfoss fremstår som den mest interessante. Oslo Havns visjon er å være verdens mest effektive og miljøvennlige byhavn. Derfor er det givende å bidra til at innovative løsninger kan testes ut i havna, sier havnedirektør Ingvar M. Mathisen.

Roboten skal etter planen gjøre sedimentene mer flytende og suge dem inn i et lukket system. Massene transporteres gjennom slanger til tette containere på land, mens renset vann slippes tilbake i sjøen.

Metoden er utviklet for å begrense oppvirvling og spredning av forurensede partikler. Vannkvaliteten skal følges gjennom løpende vannprøver og målinger av turbiditet.

Skal arbeide tett på eksisterende konstruksjoner

En viktig del av testen blir å undersøke om roboten kan arbeide presist i et trangt og trafikkert havneområde.

Teknologien skal blant annet kunne operere tett på eksisterende konstruksjoner og infrastruktur, samtidig som riggbehovet og beslagleggelsen av havneareal reduseres.

– Avtalen med Oslo Havn er en viktig milepæl for Granfoss. På Tingvallakaia får vi mulighet til å demonstrere og dokumentere teknologien i et komplekst og trafikkert havneområde, sier Davoud Tayebi, styreleder og grunnlegger i Granfoss.

Prosjektet får støtte gjennom Innovasjon Norges miljøteknologiordning. Teknologien bygger på norsk subsea-kompetanse og er beskyttet gjennom flere internasjonale patenter.

Planlegger oppstart høsten 2027

Selve arbeidene er planlagt å starte høsten 2027. Under mudringen skal Nesoddbåtene i en periode benytte et alternativt anløpssted.

Fordi arbeidene i hovedsak skal foregå under vann, er målet at øvrig aktivitet i området skal kunne fortsette mens prosjektet gjennomføres.

Email
Kopier link
Del med

Jobb

Se alle ledige stillinger her
Hold deg oppdatert med nyhetsbrev fra Samferdsel & Infrastruktur

Logg inn