I år er alle etappene i Arctic Race lagt til Troms fylke.
E6 og riksvei 83, samt en rekke fylkesveier og kommunale veier blir berørt, og vil i perioder på flere timer være helt stengt for trafikk.
Etapper og stengte veier
Rittet går over fire etapper:
- Etappe 1, torsdag 7. august: Borkenes–Harstad.
- Etappe 2, fredag 8. august: Tennevoll–Gratangsbotn–Sørreisa.
- Etappe 3, lørdag 9. august: Husøy–Senja–Målselv.
- Etappe 4, søndag 10. august: Tromsøya.
Se kart som viser veistengninger for hver etappe (lenke til arctic-race-of-norway.com)
Se kart som viser hele ruten (lenke til arctic-race-of-norway.com)
Merk at enkelte veier blir stengt flere ganger, på ulike etapper.
Alle stengetider er oppgitt av arrangøren. Det er politiet som styrer trafikkavviklingen under rittet. Fremkommelighet for nødetatene er ivaretatt.
Råd til trafikantene: Sjekk trafikkmeldinger og aktiver varsler i Vegvesen trafikk-appen
Mange vil bli berørt av stengningene, både fastboende og turister.
– Vi oppfordrer de som bor og ferdes i området til å sette seg inn i datoer og stengetidspunkter for aktuelle strekninger, og å tilpasse reiser hvis mulig. Det kan lønne seg å reise før eller etter stengninger, sier Anita Lillevik, kontorsjef på Vegtrafikksentralen nord i Statens vegvesen.
Oppdaterte trafikkmeldinger for Troms får du på vegvesen.no/trafikk eller i appen Vegvesen trafikk.
Som vanlig kan det også skje andre uhell eller hendelser som gjør at veier må stenges utenom de tidspunkter og strekninger som er varslet på forhånd.
– Mitt beste tips er å bruke Vegvesen trafikk-appen og aktivere varsler for ditt område. Da får du de viktigste trafikkmeldingene rett på telefonen – og er alltid oppdatert, sier Lillevik.