Anleggsmaskinene til Askim Entreprenør AS er straks klare til å gå i gang med bygging av den 3,3 kilometer nye gang og sykkelveien langs fylkesvei 128 øst for Askim.
Lysregulering og 50 km/t
– Forbi anleggsområdet blir farten satt ned til 50 km/t og det blir lysregulering. Arbeidet vil foregå mellom klokken 07.00 og 15.30 fra mandager til torsdager og fra klokken 07.00 til klokken 13.00 på fredager. Utenom arbeidstiden blir fartsgrensen skiltet til 80 km/t som vanlig, forteller Geir Østlund, byggeleder i Statens vegvesen.
Arbeidsområdet blir skiltet og merket tydelig. Byggelederen oppfordrer alle trafikanter til å være oppmerksomme
– Vi oppfordrer alle til å ta hensyn til anleggsarbeidet og følge skiltingen. Vis også hensyn til andre medtrafikanter, oppfordrer Østlund.
Mens arbeidet med den nye gang- og sykkelveien pågår, vil alle tilstøtende veier, både offentlige og private, være åpne under anleggsperioden
Håper flere vil gå og sykle
Den nye gang- og sykkelveien skal binde sammen det eksisterende gang- og sykkelveinettet mellom Slitukrysset og Sekkelstenkrysset.
– Den nye gang- og sykkelveien skal gi bedret trafikksikkerhet og fremkommelighet for myke trafikanter. Vi håper dette bidrar til å øke andelen som velger å gå og sykle både til arbeid og fritidsaktiviteter, sier byggeleder Geir Østlund.
– I tillegg til selve gang- og sykkelveien, skal holdeplassene på strekningen også oppgraderes. Det blir nytt lysanlegg langs strekningen, og det kommer fire nye busslommer, forteller han.
Prosjektet skal være ferdig i løpet av november i år.
SE BLADARKIV
